Газонна сумішка: рекомендації

Газонна сумішка: рекомендації

Виведені нашими селекціонерами нові газонні сорти багаторічних видів трав здатні розвиватися в затінених місцях, витримують засолення і кислотність ґрунтів, не вимогливі до догляду, тому й використовуються для створення газонів різного призначення.

Створення газону – це активний творчий процес, який обов’язково вимагає використання якісного насіння і виконання всіх технологічних заходів, використовуючи сучасну малогабаритну техніку.

Закладати газони можна починаючи із ранньої весни до початку осені. Строк осінньої сівби газонної травосумішки необхідно розрахувати таким чином, щоб трави досягли висоти 8-10 см до моменту настання перших приморозків.

Ідеальний термін для сівби насіння — квітень-вересень. Висів насіння проводять в ущільнений ґрунт, після чого необхідно заробити його граблями та провести прикочування. Для пришвидшення схожості насіння потрібно забезпечити вологий стан ґрунту. Першу стрижку газону проводять коли висота трави досягає 7-10 см. Після скошування, для стимуляції відростання бічних пагонів трав, необхідне підживлення газону азотовмісним добривом. Газон косять у міру відростання — рекомендована висота 3-5 см. У посушливий період, газон необхідно поливати, щоб уникнути пожовтіння трави (бажано в безсонячну пору). Норма висіву: 1 кг на 30 м2.


Підготовка ґрунту. 
Для забезпечення хорошої стійкості газону до сильного витоптування необхідно створити рихлу кореневу зону завглибшки, щонайменше, 15-20 см. Верхній шар ґрунту, також як і нижній, повинен мати досить пористу структуру, для того, щоб дощова вода могла просочуватися в землю, не застоюючись на її поверхні, а коріння трав могло б вільно зростати. Ущільнений грунт неминуче породжує проблеми — потрібно проводити часте опушення і глибоке боронування.

Газон повинен розташовуватися горизонтально, хоча невеликий схил вниз від будинку часто буває вигіднішим. Завжди необхідно проводити вирівнювання нижнього шару ґрунту. У багатьох випадках перед вирівнюванням може виникнути необхідність зняти верхній шар ґрунту. Після вирівнювання верхній шар ґрунту повертають на колишнє місце і формують його однаковим по товщині.

Меліорація ґрунту. Найкращі газони можна отримати на переважно піщаних ґрунтах. Якщо у Вас на ділянці глинисті ґрунти, рекомендується додавати до верхнього шару 5-10 см піску, для того, щоб створити відповідну кореневу зону. Торф зазвичай не додають. Пісок і верхній шар ґрунту необхідно ретельно перемішати і сформувати кореневу зону на глибину, щонайменше, 15-20 см. В результаті змішування піску і верхнього шару ґрунту, яке проводять з метою формування кореневої зони, часто з’являються ділянки з просіданням ґрунту і повітряні порожнини. Для запобігання в подальшому осіданню, необхідно ліквідовувати такі ділянки і після цього провести вирівнювання всієї ділянки.

Посів. Перед посівом необхідно ретельно вирівняти всю ділянку. Перевіряють міру вирівненості за допомогою довгої планки або будівельного рівня. Якщо вирівнювання проведене задовільно, грунт розпушують граблями на глибину 2-2,5 см. Грудки, камені, бур’яни і коріння необхідно видалити. Найкращим періодом для сівби є кінець літа — початок осені. Короткий світловий день, досить висока вологість повітря і ґрунту, помірні температури в цей час року сприяють швидкому пагоноутворенню і формуванню кореневої системи газонних трав. Також в цей період часу існує мінімальна можливість заростання ділянки бур’янами. При посіві навесні можна також отримати дуже хороші газони, хоча при цьому існує значний ризик, що виражається у можливості нічних приморозків і масовому проростанню бур’янів. Для будь-яких випадків обов’язковою умовою повинне бути ругулярне проведення поливу. Для новостворених газонів полив необхідно проводити обережно — використовувати мілкоструйні розбризкувачі, які забезпечують хороше зволоження ґрунту і не вимивають насіння з нього.

Посів здійснюють вручну або за допомогою сівалки. На малих площах краще сіяти вручну врозкид. Для цього розділіть насіння на чотири рівні частини і висівайте його з чотирьох сторін: 1/4 уздовж ділянки, 1/4 у зворотному напрямі, 1/4 зліва направо, 1/4 справа наліво. При посіві великих ділянок за допомогою сівалки розділіть насіння на дві рівні частини і висівайте в подовжньому і поперечному напрямі. Перед посівом насіння рекомендується ретельно перемішати. Норма висіву насіння газонних трав як правило становить від 4 кг/сотку і більше. Перед або після посіву потрібно внести мінеральні добрива, наприклад азотно-фосфорно-калійні, для того, щоб стимулювати інтенсивне проростання насіння. Після сівби насіння і внесення добрив, грунт потрібно злегка розрівняти граблями, аби прикрити насіння шаром землі завтовшки 0,5-1 мм максимально. При помірній вологості ґрунту потрібно провести прикочування. Перевага віддається сітчастому котку перед гладким на більш важких ґрунтах. Поверхня ґрунту при цьому залишається однорідною і на ній не утворюється кірка.

Догляд за звичайними газонами. Аби газон не став постійним джерелом проблем, необхідно проводити певні роботи для збереження на нім здорового трав’яного покриву. Крім того, потрібно проводити деякі додаткові види робіт з метою поліпшення зовнішнього вигляду газону.

Основні правила, які не можна забувати:

  • Регулярно скошуйте траву до прийнятної висоти.
  • Застосовуйте спеціальні види добрив в правильних кількостях в той період, коли трава цього потребує.
  • Поливайте газон до того, як трава почне пересихати.
  • Проводьте боротьбу з бур’янами ще до того, як вони почнуть пригнічувати траву.
  • Вчасно проводьте боротьбу з мохом.
  • Виконуйте обробку країв газону.
  • Проводьте на газоні вичісування граблями рано навесні і пізно восени.
  • Повторно засівайте витоптані ділянки газону або зріджені, що мають мало трави.

Скошування трави на засіяному газоні. Надзвичайно важливо використовувати хороші газонокосарки і правильно підстригати траву. Ріжучі кромки газонокосарки мають бути гострими і добре відрегульованими. Для декоративних газонів перевага віддається циліндровим косаркам перед роторними. Вперше молоду траву підкошують після досягнення нею висоти 6-8 см. При першому скошуванні слід видалити лише 1-1,5 см верхівок листя. При подальшому скошуванні висоту поступово знижують, поки вона не досягне 4-4,5 см.

Скошування трави на старих газонах. Метою скошування є не лише підтримка низької висоти трави, правильне скошування сприяє розвитку сильного, густого і стійкого до витоптування дерну.  Правильна довжина трави – це запорука запобіганню голодуванню для коріння трав, вегетативний напрямок розмноження рослин і привабливий вигляд газону. Висота скошування повинна незначно варіюватися під час сезону вегетації залежно від гідротермічних умов. Звичайна висота скошування — 4-4,5 см. У посушливі періоди і влітку висоту можна збільшити до 5-5,5 см. Не рекомендується занижувати ці показники.

Зрізану траву зазвичай видаляють з газону. Проте в посушливі періоди скошену траву можна залишити на газоні в вигляді мульчі, оскільки вона сприяє зменшенню випаровуванню вологи з ґрунту. Скошування в суху погоду дає найкращий результат. Напрям скошування слід змінювати при кожному подальшому проході косарки.

Внесення добрив. Для того, щоб зберегти красивий, густий і сильний дерен, необхідно вносити оптимальні дози добрив відповідно до періодів, які визначаються фазами розвитку трав. Застосування добрив призводить не просто до прискорення росту трав, але і вимагає додаткового навантаження на косарку. Збалансоване внесення добрив, що містять: азот, фосфор, калій, магній, сприяє формуванню здорового густого дерну з красивим свіжим кольором; це також запобігає розростанню бур’янів, моху і підвищує стійкість газону до посухи і хвороб.

При скошуванні трави і її видаленні з газону відбувається втрата поживних речовин із ґрунту. Якщо не відновляться поживні речовини, які були видалені із ґрунту, трава на газоні припинить своє інтенсивне зростання, пожовтіє і втратить щільність; підвищиться вірогідність поширення бур’янів і моху. Добрива вносять лише при наявних ознаках дефіциту мінерального живлення рослин. Після цього газон рекомендується полити.

Боротьба з бур’янами. На газоні всі рослини, які не є травою, повинні розглядатися як бур’яни. На деяких газонах окремі грубі і верхові види трав можуть бути віднесені до бур’янів.

Немає нічого незвичайного в тому, аби побачити новостворений газон, який повністю заріс бур’янами. Якщо газон тільки-но закладений, то регулярне скошування приведе до явних змін у видовому складі бур’янів. Більшість видів бур’янів не виносять низького скошування. При цьому залишається нечисленна група рослин, що мають низьке розміщення листків і стелються по землі, які не потрапляють під ніж косарки. Такі бур’яни видаляють механічним або хімічним способом.

Вичісування газону граблями. Протягом року на газоні накопичується багато сміття: мертва і скошена трава, опалі з дерев і кущів листя, викиди дощових черв’яків, кротовини. Восени, опале листя слід видаляти, принаймні, раз на тиждень. Згрібання, що проводиться весною граблями з видаленням мертвого листя і викидів дощових черв’яків сприятиме кращому росту трави. Протягом вегетаційного періоду слід проводити згрібання газону граблями з дотриманням певних інтервалів.

Стрижка країв газону. Зовнішній вигляд газону можна поліпшити шляхом регулярної обробки його країв. Ті види трав, які мають довгі сланкі пагони часто переростають в тих місцях, де косарка не в змозі їх підрізати, особливо на краях газону. Тому для таких випадків використовують садові ножиці або тримери.

Підсівання насіння. Цей захід передбачений для витоптаних ділянок, на яких відсутня трава або є дуже зріджений травостій. Місце, де повинна рости трава, час від часу там заростає бур’янами і мохом. Витоптані місця абсолютно псують зовнішній вигляд газону.

Для того, щоб виправити це положення, слід спочатку розпушити грунт сапою, потім розрівняти її граблями, аби отримати, щонайменше, 1 см розпушеного верхнього шару ґрунту. Повторно засійте ділянки тією ж сумішшю насіння, якою газон був засіяний спочатку.

Рекомендується спробувати з’ясувати причину, чому трава витоптується особливо сильно на цій ділянці, і виправити недолік.

Мульчування. Мульчування означає нанесення мульчі (суміш піску з торфом і суглинком) на дерен, для того, щоб вирівняти поверхню і прискорити проростання трави. Кожного разу наноситься шар завтовшки 0,5 см.

Успіхів Вам у благоустрою свого життєвого простору!

Залишити коментар

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*


1 + один =